Skip to content

Co mogę usprawnić w swojej pracy?

Zaczynając pracę w rekrutacji IT byłem naprawdę przerażony. O IT wiedziałem tylko tyle, że jest to najtrudniejszy rynek kandydatów i że jest duża konkurencja. Pamiętam jak dostałem od swojego szefa ambitny cel (dzisiaj wiem że “podkręcił mi śrubę” trzykrotnie ponad standardowe wymagania…), w którego osiągnięcie szczerze wątpiłem. Zrobiłem wtedy kilka notatek dotyczących usprawnienia swojej pracy. Nadal mogą się one komuś przydać dlatego poniżej prezentuję je uzupełnione o moje uwagi perspektywy kilku lat doświadczeń. Moje autentyczne notatki prezentuję poniżej (zazwyczaj hasłowe), komentarze są opatrzone w oddzielnych akapitach.

Obszary które możesz stale doskonalić.

 • Wiedza z narzędzi
 • Wiedza ogólna z IT
 • Usprawnianie procesu

[komentarz po latach] Powyższe trzy punkty pozostają u mnie niezmienione po dzień dzisiejszy. Z biegiem lat stały się fundamentem prowadzenia przeze mnie szkoleń dla nowych rekruterek. Uważam że dobrze określiłem główne kierunki rozwoju.

Wiedza z narzędzi – gdzie jej szukać?

To jak najlepsze poznanie wszystkiego, co masz pod ręką i możesz wykorzystać w swojej pracy. Warto szukać również informacji na blogach prowadzonych przez rekruterów oraz na dedykowanych grupach w SocialMediach. #rekrutertechniczny.pl powstał z myślą o edukacji z obszarów narzędzi i metod. Gdzie poszukiwać wiedzy na temat narzędzi:

 • Jeżeli pracujesz z LinkedInRecruiter, masz dostęp do ogromnej liczby kursów w postaci artykułów, samouczków i webinarów organizowanych przez LinkedIn.
 • Jeżeli korzystasz z jakichś rozwiązań, w pierwszej kolejności sprawdź czy masz dostęp do instrukcji, szkoleń czy supportu w zakresie produktu. Dla przykładu dział wsparcia erecruiter wysyła instrukcje a także jest dostępny na czacie. LinkedIn z kolei oferuje szeroką sieć rozbudowanych szkoleń. Sporo produktów ma swoje strony www z instrukcjami lub udostępniają samouczki na Youtube.
 • Grupy sourcingowe. Na facebooku i LinkedIn jest mnóstwo grup wsparcia stworzonych specjalnie dla rekruterów technicznych. Warto potraktować je jako źródło wiedzy, poleceń oraz platrofmę typu Q&A. Jest to praktyka przeniesiona ze świata IT. W ten sposób od lat funkcjonują m.in. programiści i administratorzy.  
 • Doświadczone osoby na LinkedIn – część rekruterów dosyć często dzieli się wiedzą w postaci postów na LinkedIn. Warto obserwować ich profile. W razie potrzeby dobrym pomysłem jest również zaproszenie do kontaktów z prośbą o pomoc. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań. Głupie natomiast jest powtarzanie cały czas tej samej czynności z oczekiwaniem odmiennych rezultatów.
 • Powyższe wskazówki dotyczą źródeł z których możesz zacząć czerpać, ale nic nie zastąpi dobrego researchu w wyszukiwarce Google

Znajomość narzędzi i techniki ich wykorzystania dadzą Ci najszybsze efekty na początku. Przykładem może być dobre przyswojenie zasad boolean search (np. z kursu boolean search dla opornych) które pozwolą Ci “wykopać” dobrze dopasowanych kandydatów już podczas pierwszego zapytania. Na niniejszym blogu znajdziesz wiele uwag i wskazówek które pomogą Ci dobrze opanować to najważniejsze narzędzie. Warto również usprawniać tak “oczywiste” rzeczy jak korzystanie ze skrzynki mailowej. Ja np. od wielu lat stosuję gotowe profesjonalne szablony, podczas gdy inny piszą maila ręcznie lub kopiują treść z innych plików (o tym jak je zrobić przeczytasz w tym poście).

Wiedza z obszaru IT – Never Ending Story

Wiedza z obszaru IT (inżynieringu, farmacji, badań, centrów wspólnych lub innej dziedziny w ramach której poszukujesz pracowników) jest czymś, co budujesz długookresowo. Na początku kariery nie ma to tak dużego znaczenia jak później, kiedy zaczynasz zarabiać już większe pieniądze. Dla mnie był to obszar IT więc zacząłem od małych dawek. Źródło wiedzy jest w tym przypadku oczywiste. Ktoś mądry powiedział że nosimy ze sobą w kieszeni urządzenie, które daje nam dostęp do całej wiedzy świata, a większość ludzi wykorzystuje je do… grania 🙂 Poniżej kilka wskazówek gdzie można poszukiwać wyjaśnień dotyczących wiedzy w IT:

 • Wikipedia
 • Strony producentów (np. producenci frameworków programistycznych bardzo ładnie wyjaśniają ich zastosowanie zazwyczaj na pierwszej stronie; firmy takie jak Microsoft czy IBM bardzo rzetelnie i szczegółowo opisują swoje produkty)
 • Blogi i fora które agregują wiedzę i przekazują ją w przejrzysty sposób dla początkujących programistów
 • Rozmowy z kandydatami (zazwyczaj poszukujesz osób wyspecjalizowanych w danym obszarze, więc czemu by nie skorzystać z okazji?)

Usprawnianie procesu

Literatura psychologiczna bardzo dobrze opisuje zjawisko zwane społecznym dowodem słuszności. Można o tym dużo poczytać w Internecie ale myślę, że najlepiej sens tego błędu poznawczego oddaje pewna anegdota:

Na ścianie w toalecie ktoś pozostawił napis: “Ludzie, jedzcie g***o! Miliony much nie może się mylić!”

społeczny dowód słuszności

Miałem kiedyś okazję prowadzić rozmowę biznesową z osobą która mówiła coś takiego: “Od wielu lat robimy to w ten sam sposób i to działa. Skoro działa nikt nie powinien tego zmieniać!” Od razu skojarzyło mi się z napisem w WC (to było mimowolne skojarzenie 🙂 ).

Usprawnianie procesu to nie rewolucja. Polega ono na zmianie drobnych, prawie niewidocznych szczegółów. Zmianie rzeczy małych, z pozoru mało ważnych, obok których inny przechodzą obojętnie. Przykładem może być sposób umawiania spotkań jedno po drugim, zamiast rozwlekanie tego w różnych miejscach w tygodniowym grafiku. Może to być pewien mały nawyk, jak wysyłka emaila od razu po rozmowie. Może to być jakaś drobnostka, jak odpowiedni schemat nazywania plików lub folderów roboczych. Ponieważ są one tak małe, nie potrzebujesz zgody swojego szefa, żeby je wprowadzić 🙂 Pamiętaj, że wyścigi (konne, biegi, sztafety, itp.) często wygrywa się różnicą kilku milimetrów. Ta mała zmiana może mieć ogromny wpływ na Twoje życie zawodowe 🙂

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *