Skip to content

Dlaczego warto usprawniać swoją pracę?

Zaczynając pracę w rekrutacji IT byłem naprawdę przerażony. O IT wiedziałem tylko tyle, że jest to najtrudniejszy rynek kandydatów i że jest duża konkurencja. Pamiętam jak dostałem od swojego szefa ambitny cel (dzisiaj wiem że “podkręcił mi śrubę” trzykrotnie ponad standardowe wymagania…), w którego osiągnięcie szczerze wątpiłem. Zrobiłem wtedy kilka notatek dotyczących usprawnienia swojej pracy. Nadal mogą się one komuś przydać dlatego poniżej prezentuję je uzupełnione o moje uwagi perspektywy kilku lat doświadczeń. Moje autentyczne notatki prezentuję poniżej (zazwyczaj hasłowe), komentarze są opatrzone w oddzielnych akapitach.

Po co mi usprawnienia? Co z tego będę miał?

 • Stabilność zatrudnienia
  • W firmie
  • Na rynku

[komentarz po latach] W tamtym okresie miałem swoje marzenia i ambicje. Stabilność zatrudnienia daje poczucie bezpieczeństwa, świetny start kariery. Kiedy ma się dwadzieścia kilka lat jest to powód do dumy z powodu usamodzielnienia się, posiadania stałego przypływu gotówki dla siebie. Ułatwia dostanie kredytu, daje nam zabezpieczenie jego spłaty. Różni ludzie mają różne potrzeby. Bez względu na ich charakter, usprawnianie Twojej pracy przyniesie Ci korzyść.

 • Zwiększenie dochodów poprzez:
  • cześć prowizyjną
  • konkurencyjność w firmie = awans i podwyższenie podstawy

[komentarz po latach] Celem usprawniania jest zwiększenie efektywności. Efektywność to nic innego jak umiejętność zarabiania większych pieniędzy przy mniejszych kosztach (czasu, pracy, energii). Zachęcam Cię do myślenia o swojej pracy w kategoriach “co jeszcze można poprawić”, ponieważ praca rekrutera technicznego w wielu firmach opiera się na części prowizyjnej. Nikogo nie obchodzi ile czasu i energii poświęciłaś, zanim znaleziony przez Ciebie kandydat trafił na listę płac. Jeżeli pracę statystycznej rekruterki jesteś w stanie wykonać w jeden dzień, pozostałe cztery możesz poświęcić na co zechcesz (również na obsługiwanie kolejnych zleceń co zwiększy twój miesięczny przychód netto przy systemach prowizyjnych). To jest właśnie efektywność.

 • Budowanie konkurencyjności rynkowej

[komentarz po latach] Chcąc nie chcąc, rekruter techniczny w każdej firmie robi dokładnie TO SAMO. Bez względu na to, czy pracuje w agencji pośrednictwa pracy, wewnętrznym HR czy kontraktorni, cel jest ten sam – znajdź i zatrudnij. Często pomiędzy firmami nie ma nawet większych różnic w technice (“ciśnij go!”, “spróbuj go przekonać”, “zrób wszystko żeby kogoś znaleźć” *). Dlatego tak ważne jest JAK to robisz. Zasada ta prawdopodobnie działa we wszystkich branżach. Osoby, które ciągle się uczą i zgodnie z nabytą wiedzą usprawniają swoją pracę, prędzej czy później stają się liderami w swojej branży.

*jeżeli można to w ogóle nazwać techniką

 • Mniej czasu poświęconego na pracę i lepsze wyniki

[komentarz po latach] W starych notatkach znalazłem taki komentarz: “dłuższe przerwy lunchowe, mogę z nimi zrobić co chcę” 🙂 Pół żartem pół serio, tak właśnie było na początku. Z biegiem czasu drobne usprawnienia pozwoliły wygenerować mi zadowalające rezerwy czasowe. Ponieważ tak jak większość pracowników etatowych zobowiązany byłem do “przebywania” swoich 8 godzin w biurze, zacząłem zastanawiać się jak efektywniej wykorzystać ten czas i, co ważniejsze, jak przekuć go na pieniądze. Historia jest długa, ale tak właśnie zostałem liderem zespołu. Bez odpowiedniej rezerwy czasu nigdy nie mógłbym pogodzić zarządzania z obowiązkami rekrutera, które do tej pory wykonuję. Oczywiście nie jest to jedyna opcja, na którą możesz spożytkować swój nadmiar czasu w pracy. Dla mnie po prostu była ona w tamtym momencie najbardziej opłacalna.

Jeżeli tekst Ci się podoba i/lub uważasz że jest użyteczny, proszę poleć go jak największej liście osób. Zachęcam Cię również do podzielenia się swoimi doświadczeniami lub przemyśleniami dotyczącymi usprawniania pracy w sourcingu. Być może stworzymy w komentarzach bogatą bazę wiedzy – źródło z którego będą pili wyszczy spragnieni rekruterzy 😉

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *