Skip to content

Boolean search dla opornych – super prosta instrukcja (cz.9)

Witaj w lekcji 9, w której pokażę zasadę 4Z na przykładzie z życia. Jeżeli trafiłaś tu przypadkowo i nie wiesz o co chodzi, zacznij kurs od początku. W poprzedniej lekcji poznałaś uniwersalną zasadę 4Z którą można z powodzeniem zastosować prawdopodobnie do wszystkich zleceń sourcingowych.

Boolean search można sobie komplikować. Czasami jest to przydatne, bo znacząco oszczędza nasz czas spędzony nad zleceniem. Czasami jest to jednak niepotrzebna zabawa, bo przy prostym zapytaniu od razu wyskakują nam pożądane wyniki. Ćwiczenie czyni mistrza! Zobaczmy to na przykładzie.

Wyobraź sobie takie zlecenie: poszukujesz programisty JavaScript z Warszawy. W zleceniu jest to oczywiście opisane szerzej. Być może masz również dostęp do oryginalnego ogłoszenia zleceniodawcy lub opisu stanowiska. Bez względu na to jak zostało to opisane, Twoim zadaniem jest zdefiniowanie stanowiska po kryteriach głównych. Jak mógłby wyglądać Twój boolean search?

Zawsze zaczynamy od kryteriów głównych. Dla ułatwienia zrozumienia, każde z kryteriów prezentuję w innym kolorze. Zwróć uwagę jak zmieniają kolorowe fragmenty.

programista AND javascript AND warszawa

Żeby przypomnieć sobie najważniejsze definicje i funkce zajrzyj do Słowniczka operatorów logicznych

Powiedzmy że mamy za mało wyników. Chcemy rozszerzyć wyszukiwanie nie tracąc przy tym na jakości wyłonionych profili kandydatów. Możemy użyć synonimów słów i innych sposobów zapisu (np. różnego rodzaju akronimy lub skróty lub nawet pomyłki w zapisie). Nasz zmodyfikowany search będzie wyglądał mniej więcej tak:

(programista OR programistka OR koder) AND (javascript OR js OR java-script OR “java script” OR javascipt) AND warszawa

Zwróć uwagę, że mimo poziomu skomplikowania, nasza kwerenda zachowuje tą samą strukturę. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad wynikami boolean search.

Omawiam przypadki w oparciu o LinkedIn, ponieważ jest to najpopularniejsza platforma do wyszukiwania kandydatów z wielu branż. Pamiętaj jednak, że boolean search możesz wykorzystywać z powodzeniem poza tym portalem. 

Pójdźmy o krok dalej. Większość profili na LinkedIn napisanych jest w języku angielskim. Stąd warto włączyć hasła anglojęzyczne do naszej kwerendy:

(programista OR programistka OR koder OR programmer OR developer OR coder OR “software engineer”) AND (javascript OR js OR java-script OR “java script” OR javascipt) AND (warszawa OR warsaw)

Z pewnością pokaże nam się teraz wiele profili, które zawierają wszystkie pożądane kryteria, ale nie pasują nam z różnych względów. Przykładem może być armia managerów i właścicieli firm, którzy byli w początkach swojej kariery programistami javascript. Żeby ich wykluczyć używamy operatora NOT:

(programista OR programistka OR koder OR programmer OR developer OR coder OR “software engineer”) AND (javascript OR js OR java-script OR „java script” OR javascipt) AND (warszawa OR warsaw) NOT (manager OR kierownik OR ceo OR cto)

Nasz boolean trochę się komplikuje, ale jeżeli wiesz co robisz, nie powinnaś się w tym pogubić. Można to tak rozszerzać bez końca. Granicą Twojego boolean searchu są granice ludzkiego języka.

Podsumowanie lekcji 9

  • Potrafisz zastosować zasadę 4Z w praktyce (Zrozum – Zdefiniuj – Zapisz – Zmodyfikuj). Pamiętaj:
    • Wypisz wszystkie kryteria główne używając operatora AND
    • Jeżeli chcesz mieć więcej wyników, rozszerzaj wyszukiwanie za pomocą haseł powiązanych. Do ich łączenia używaj operatora OR

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *