Skip to content

Boolean search dla opornych – super prosta instrukcja (cz.10)

Lekcja 10. To już ostatnia lekcja z cyklu “Boolen search dla opornych”. Dziękuję Ci że dotarłaś aż tutaj i gratuluję uporu oraz cierpliwości w procesie nauki. Ten kurs składa się z 10 lekcji i jest kompletny, choć planuję go jeszcze rozwijać. Jest to absolutnie podstawowa wiedza dotycząca samodzielnego boolean search. Nie poruszam w nim wielu zagadnień, takich jak strategie sourcingowe, specyficzne rynki, zapytania na konkretnych portalach, optymalizacja kwerend, ponieważ i bez tego jest już długi. Skupiłem się w nim na esencji, czyli tym co możesz wykorzystać w prawie każdej sytuacji. Jeżeli chcesz zacząć cały kurs od początku kliknij tutaj.

Minimalizm w Boolen search

W ostatniej lekcji omówimy sztukę minimalizmu i precyzji, czyli co zrobić kiedy wyników jest za dużo?

Wróćmy do przykładu z lekcji 9. Załóżmy że wpisujesz ten cały swój skomplikowany boolean search i wyskakuje Ci odpowiednio:

ponad 2,4 tys. wyników dla: programista AND javascript AND warszawa

Boolean search
Boolean search 1

ponad 2,5 tys. wyników dla: (programista OR programistka OR koder) AND (javascript OR js OR java-script OR “java script” OR javascipt) AND warszawa

Boolean search
Boolean search 2

ponad 21 tys. wyników dla: (programista OR programistka OR koder OR programmer OR developer OR coder OR “software engineer”) AND (javascript OR js OR java-script OR “java script” OR javascipt) AND (warszawa OR warsaw)

Boolean search
Boolean search 3

Czy powinnaś je wszystkie przeglądać? Zdecydowanie nie! Zawężać wyniki można na wiele sposobów. Poniżej najważniejsze trzy techniki zawężania boolean search i zwiększenia trafności wyników.

Sposób 1 – Dodaj kolejne kryteria

Chodzi o to że dodajesz jeszcze jedno kryterium do swojej kwerendy. Najłatwiej jest potraktować tzw. „nice to have” jako „must have”. Wróćmy do naszego przykładu z programistą JavaScript. Uzyskaliśmy dajmy na to dodatkową informację, że preferowane jest doświadczenie w aplikacjach webowych. Potraktujmy zatem hasło „aplikacje webowe” jako kryterium główne:

programista AND javascript AND warszawa AND „aplikacje webowe”

Im więcej kryteriów głównych zadamy z wykorzystaniem AND, tym mniej wyników dostaniemy. Będą one za to bardziej precyzyjne. Z kryteriami nie ma co przesadzać, bo jednorożca to raczej nie znajdziesz. Warto się nimi bawić i sprawdzać co nam z bazy danych “wyskoczy”.

Sposób 2 – Wstaw podzbiory w miejsce zbiorów

Zastąpienie szerszych zbiorów węższymi podzbiorami

Zastosujmy teraz podzbiory, czyli mniejsze zbiory osób, które w całości znajdują się w większych zbiorach. W tym przypadku będą to osoby znające popularne frameworki javascript: react, angular. Teraz musimy zamienić hasło javascript na nowe hasła:

programista AND react AND warszawa;

programista AND angular AND warszawa

Jeżeli zależy nam na obu hasłach jednocześnie:

Programista AND (react OR angular) AND warszawa

Można powiedzieć, że zbiór wszystkich osób znających reacta znajduje się w zbiorze osób znających javascript. Dlaczego? Bo w react nie da się pisać programów w innym języku niż javascript. Podobnie jest z angularem.

Sposób 3 – Użycie operatora NOT i wypisanie za nim wszystkiego, czego chcemy się pozbyć

Użycie operatora NOT i wypisanie za nim wszystkiego, czego chcemy się pozbyć

Zawężanie wyszukiwania z pomocą NOT jest najprostsze, bo nie wymaga żadnej wiedzy ani zastanawiania się. Po prostu patrzysz co Ci wyskoczyło i wpisujesz niechciane hasła po NOT:

programista AND javascript AND warszawa NOT (java OR php OR manager OR tester OR „project owner” OR „szlachta nie pracuje”)

…i tak dalej

Podsumowanie lekcji 10

  • Potrafisz budować precyzyjne kwerendy boolean search
  • Umiesz zawężać liczbę wyników na 3 sposoby:
    • Dodając kolejne kryteria po operatorze AND
    • Używając mniejszych podzbiorów w miejsce zbiorów
    • Używając operatora NOT

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *