Skip to content

Boolean search dla opornych – super prosta instrukcja (cz.6)

Lekcja 6 – w tej lekcji poznasz operator NOT i dowiesz się jak selekcjonować wyniki jeszcze na etapie pisania kwerendy. Jeżeli chcesz zacząć cały kurs od początku kliknij tutaj.

Operator NOT

Żeby przypomnieć sobie najważniejsze definicje i funkce zajrzyj do Słowniczka operatorów logicznych

NOT jest operatorem do pozbywania się niepotrzebnych wyników i przyspieszenia naszej pracy. Ma on sens tylko z pozostałymi operatorami: AND oraz OR. Sam w sobie niczego nie nam nie znajdzie. Po co nam on? Po to, żeby powiedzieć bazie danych kogo właściwie nie szukamy.

Dwa zbiory A bez B
Rysunek 10

Szukam A bez B, dlatego wykluczam wszystkie A zawierające cechę B, żeby móc skupić się tylko na właściwych wynikach – na rysunku jest to zielony obszar. Przykłady: szukam kota bez ogona, szukam T-shirtu bez nadruku, szukam noclegu bez śniadania, szukam chłopaka bez… partnerki itd.

Zobaczmy to na przykładzie monopolisty Józka, który zatrudnia (prawie) wszystkich Mieczysławów ze swojego miasta.

Nasze pytanie: Jak znaleźć spawacza Mietka, który nie pracuje dla Józka

Zadane pytanie: LinkedInie pokaż mi zbiór wszystkich osób, które 1) mają na imię Mietek (lub Mieczysław) i 2) są z zawodu spawaczami. 3) Następnie wyklucz z tego zbioru wszystkie osoby, które pracują dla Józka (Dżozef Corporation) i pokaż mi co zostało.

Kwerenda: (Mietek OR Mieczysław) AND spawacz NOT „Dżozef Corporation”

Trzy zbiory z wykluczeniem NOT
Rysunek 11

Dla uproszczenia wyrażenie (Mietek OR Mieczysław) przedstawiłem w jednym zbiorze. Duży zielony obszar pokazuje wszystkie pasujące wyniki, tj. wszystkich Mietków spawaczy. Zielony obszar w czerwone paski symbolizuje wszystkich Mietków spawaczy zatrudnionych w Dżozef Corporation – to są właśnie wyniki które wykluczamy operatorem NOT. Jasnozielony obszar pokazuje wszystko, co nam pozostaje.

Wyobraźmy sobie teraz że wpisujemy zapytanie bez NOT: (Mietek OR Mieczysław) AND spawacz. W wynikach otrzymujemy 200 pasujących rekordów, które musimy przejrzeć, żeby dotrzeć do 2 osób które spełniają kryteria. Kto ma na to czas? Używając NOT od razu trafiamy na te 2 właściwe osoby i nie tracimy czasu na przeglądanie 198 profili!

Rozbudowanie kwerendy po NOT

Oczywiście możemy chcieć wykluczyć więcej cech, niż fakt pracowania dla jakiejś firmy. Kwerenda z NOT może być zatem dłuższa. Jeżeli zastosujemy nawias i połączymy hasła operatorem OR, możemy z powodzeniem wymieniać wszystko, czego nie chcemy. Zasada jest następująca – NOT używamy na końcu kwerendy zgodnie ze wzorem:

… NOT (xxx OR yyy OR zzz)

Zwróć uwagę że między NOT i nawiasem jest spacja. Hasła w nawiasie wpisujemy z operatorem OR również oddzielonego spacjami, dzięki czemu odrzucimy więcej nieprzydatnych profili. Jeżeli nie rozumiesz jeszcze dlaczego używamy tu właśnie OR, wróć do lekcji 4. Jeżeli nadal nie będziesz rozumieć, zostaw mi komentarz.

Podsumowanie lekcji 6

  • Wiesz już, że wykluczanie niechcianych wyników zwiększa precyzję boolean search, a przez to skraca czas Twojej pracy
  • Umiesz posługiwać się operatorem NOT i połączyć go ze swoim zapytaniem

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *