Skip to content

Boolean search dla opornych – super prosta instrukcja (cz.3)

Witam w lekcji 3! Dzisiaj pokażę zastosowanie AND na nieco trudniejszym przykładzie oraz rozwinę temat podzbiorów. Jeżeli pierwszy raz czytasz kurs boolean search dla opornych, koniecznie zacznij od początku. Tutaj znajdziesz link do lekcji pierwszej.

Operator AND

Żeby przypomnieć sobie najważniejsze definicje i funkce zajrzyj do Słowniczka operatorów logicznych

Omówmy sobie na schematach nasz przykład z kotami.

Przykład 3

Nasze pytanie: Chcę znaleźć śliczną kotkę, koniecznie rasy bengalskiej, mieszkającą w Warszawie. Zależy mi żeby miałczała po francusku.

Pytanie zadane: LinkedInie pokaż mi zbiór wszystkich (1) kotów bangalskich, które (2) mieszkają w Warszawie oraz (3) znają język francuski

Kwerenda: “kot bengalski” AND warszawa AND francuski

Trzy zbiory danych - Warszawa, francuski, kot bengalski
Rysunek 3

Na niebiesko zaznaczyłem obszar wyników, które wyskoczą. Ponieważ zadaliśmy aż trzy kryteria połączone operatorem AND, otrzymamy wyniki które spełniają je wszystkie na raz.

Dlaczego nie kot AND warszawa AND francuski ? Ponieważ kot bengalski jest rasą kota, czyli mniejszym zbiorem w zbiorze wszystkich kotów. Można powiedzieć że nasze wyszukiwanie jest bardziej precyzyjne. Zobaczmy co się stanie, jeżeli wyszukiwanie zapiszemy w powyższy sposób.

4 zbiory danych - Warszawa, francuski, kot bengalski, wszystkie koty
Rysunek 4

Będziemy mieli więcej bezproduktywnej pracy, ponieważ zwrócone wyniki pokażą nam nie tylko koty rasy bengalskiej (niebieskie kółko), ale i wszelkich innych ras. Obszar który nas interesuje zaznaczony jest niebiesko-pomarańczowymi paskami. Natomiast obszar, który będziemy musieli przeszukać, zaznaczony jest na pomarańczowo. Jak widzisz, jest on dużo większy. Jeżeli interesuje nas tylko bengal, lepiej jest skonkretyzować wyszukiwanie. Mam nadzieję że to wyjaśnia temat podzbiorów.

Zbiór A zawiera się w zbiorze B zawsze i tylko wtedy, gdy każdy element zbioru A jest także elementem zbioru B

A po co mi to?

Przyjrzyjmy się relacji zbiorów na kilku przykładach z życia:

  1. Jeżeli poszukujesz programistów JavaScript znających framework Angular2+, to nie ma większego sensu przeglądać wszystkich programistów JavaScript
  2. Jeżeli poszukujesz Inżynierów Automatyków ze znajomością sterowników Siemens, to nie ma większego sensu przeglądanie profili wszystkich pracowników z działu utrzymania ruchu
  3. Jeżeli poszukujesz Sourcerów IT, to nie ma większego sensu przeglądanie wszystkich profili HR 😉
Rysunek 5

Tego typu podejście pozwoli pracować Ci mądrzej, ponieważ szybciej docierasz do ludzi, którzy dokładnie pasują pod wymagania managerów.

Podsumowanie lekcji 3

  • Umiesz zastosować operator AND do wielu kryteriów
  • Planujesz poszukiwania zgodnie z wiedzą na temat podzbiorów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *