Skip to content

Boolean search dla opornych – super prosta instrukcja

Cześć! Nazywam się Michał i zarabiam na życie poszukiwaniem specjalistów IT o różnych kompetencjach. Sprawdzam również wiedzę rekruterów ze znajomości technik Direct Search. Zauważyłem pewne trudności z opanowaniem boolean search przez wielu rekruterów (nawet doświadczonych) i postanowiłem to zmienić. W internecie dostępnych jest wiele samouczków, które wyjaśniają pojęcia AND, OR, NOT. To przecież proste – mówią. Faktycznie, same operatory to nie filozofia. A jednak nawet doświadczeni rekruterzy mają z tym problemy. Moją ambicją jest żeby poniższy artykuł rozwiązał ten problem raz na zawsze, co zwiększy również jakość rekrutacji na polskim rynku. Dlatego napisałem pierwszą taką instrukcję obsługi boolean search dla opornych. Wiem, że boolean jest sam w sobie bardzo abstrakcyjny, dlatego przedstawiam jak działa na wielu przykładach. Życzę udanej lektury. Mam nadzieję że będziesz się przy tym dobrze bawić.

AND, OR, NOT to nie wszystko – zacznij od logiki

Omawiam przypadki w oparciu o LinkedIn, ponieważ jest to najpopularniejsza platforma do wyszukiwania kandydatów z wielu branż. Pamiętaj jednak, że boolean search możesz wykorzystywać z powodzeniem poza tym portalem. 

Zanim zaczniesz czegoś szukać, zastanów się chwilę nad konstrukcją LinkedIna.Tak, jest to portal społecznościowy. Ale z perspektywy technicznej jest to tylko przerośnięta baza danych. Jeżeli chcesz otrzymać jakieś dane, np. kto pracuje w firmie XYZ, wystarczy o to zapytać. Żeby zapytać, należy pomyśleć logicznie. I to jest właśnie klucz – logika zbiorów!

Przykład 1

Nasze pytanie: Kto pracuje w firmie McWafel?

Pytanie zadane (bazie danych; w tym przypadku LinkedIn): LinkedInie pokaż mi zbiór (1) wszystkich osób pracujących w firmie McWafel

Przykład 2

Nasze pytanie: Jak znajdę Czarnoksiężnika z krainy Oz?

Pytanie zadane: Linkedinie pokaż mi zbiór wszystkich danych spełniających kryteria: (1) Ten ktoś jest z zawodu Czarnoksiężnikiem oraz (2) mieszka w krainie OZ

W powyższym przykładzie mówię o kryteriach - są to wszystkie WYMAGANIA, które ktoś musi spełniać (tzw. „must have”)

Teraz skomplikujmy nieco zapytanie.

Przykład 3

Nasze pytanie: Chcę znaleźć śliczną kotkę, koniecznie rasy bengalskiej, mieszkającą w Warszawie. Zależy mi żeby miałczała po francusku.

Pytanie zadane: LinkedInie pokaż mi zbiór wszystkich (1) kotów bangalskich, które (2) mieszkają w Warszawie oraz (3) znają język francuski

A zatem mamy trzy kryteria, ponieważ „kot” jest pojęciem szerszym niż „kot bengalski”. Logicznie można powiedzieć, że zbiór wszystkich kotów bengalskich zawiera się w szerszym zbiorze kotów. Inaczej można też powiedzieć, że kryteria te się pokrywają. Nie ma zatem sensu szukać wszystkich warszawskich mruczków, skoro interesują mnie tylko bengale. Każdy znaleziony tym sposobem zwierzak i tak będzie kotem.

Przykład 4

Nasze pytanie: Jak znaleźć spawacza Mietka, który jeszcze nie pracuje dla Józka?

Zadane pytanie: LinkedInie pokaż mi zbiór wszystkich osób, które (1) mają na imię Mietek (lub Mieczysław) i (2) są z zawodu spawaczami. (3) Następnie wyklucz z tego zbioru wszystkie osoby, które pracują dla Józka (albo Józefa).

Jak łatwo się domyślić, Józef ma spory monopol spawalniczy. Zatrudnia prawie wszystkich Mieczysławów w promieniu 100 km od swojego zakładu. Zleży mu na kimś nowym, dlatego jest to nie lada wyzwanie. W naszym zapytaniu pojawiło się kilka interesujących rzeczy:

  1. Posługujemy się różnymi wersjami imion (Mietek, Mieczysław, Józef, Józek), ponieważ nie wiemy jakiego imienia używa dana osoba na portalu LinkedIn (w prawdziwym życiu właśnie tak robimy z nazwami stanowisk)
  2. Pojawia się WYKLUCZENIE, czyli warunek którego nie chcemy (w tym przykładzie jest to „obecne miejsce pracy”).

Wykluczenia są bardzo ważne, ponieważ pomagają nam pracować mądrzej. Zamiast przeglądać tysiące profili spawaczy, wystarczy wykluczyć tych, którzy już pracują u Józefa i sprawa załatwiona.

Mam nadzieję że powyższe przykłady mniej więcej wyjaśniły Ci jak należy myśleć, żeby boolean search się udał. Na razie nie chcę straszyć booleanowymi wyrażeniami. Najważniejsze to przestawić się na logiczne myślenie 🙂 W następnej lekcji zajmiemy się przekształcaniem języka mówionego na język operatorów logicznych, wprowadzę operatory (AND, OR, NOT) i znajdziesz schematy. Zapraszam!

Podsumowanie lekcji 1

  • Zaczynając search pomyśl jakie wymagania muszą dane osoby spełnić a następnie wypisz wszystkie kryteria, po których będziesz szukała.
  • Zastanów się czy jakieś kryteria się pokrywają i zdecyduj z którego ewentualnie zrezygnować
  • Jeżeli występuje warunek, którego nie chcemy, wyklucz wyniki spełniające ten warunek

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *