Skip to content

Jak sprawdzić przyszłego pracodawcę (jeżeli szukasz pracy jako rekruter)?

CZEŚĆ 1/2

COVID19, a w jego następstwie spowolnienie ekonomiczne, spowodowały że wielu sourcerów zostało bez pracy i przychodu. Artykuł przeznaczony jest dla osób poszukujących pracy w branży rekrutacyjnej. Wiele osób (nie tylko rekruterów) poszukuje informacji o firmach sprawdzając portale z opiniami jak GoWork. Nie jest to zbyt trafiony sposób. Nierzetelne opinie, które można tam najczęściej znaleźć, mogą prowadzić do błędnych decyzji. Poniżej opisuję dużo lepsze w mojej ocenie metody sprawdzania firm i warunków pracy z perspektywy osoby szukającej pracy w rekrutacji:

 1. Forma umowy

Podstawową rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest forma nawiązywania współpracy. Informacja ta często dostępna jest już w samym ogłoszeniu lub na stronie kariery firmy. Jeżeli nie ma tej informacji w ogłoszeniu, koniecznie dopytaj o nią na rozmowie o pracę (lub jeszcze na etapie umawiania się na nią). Umowa o pracę stanowi koszty stałe firmy, a zatem też pewne ryzyko finansowe dla pracodawcy. Firmy stabilne finansowo, o poukładanym budżecie, nie boją się zatrudniać na umowę o pracę. Umowa na czas określony lub nieokreślony nie ma w kontekście kosztów większego znaczenia.

Jeżeli firma zatrudnia wyłącznie na B2B i/lub umowy o dzieło lub zlecenia, może to być sygnałem że nie chce ponieść finansowego ryzyka związanego z zatrudnieniem specjalisty lub chce po prostu obniżyć swoje koszty.

 1. System premiowy

 Jest to jeden z ważniejszych punktów do sprawdzenia. Ponieważ jest to część tajemnicy firmy, możesz dowiedzieć się o nim dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli nawet na rozmowie nie chcą go ujawnić, prawdopodobnie nie istnieje. Warto pytać tak długo, aż będziesz miała poczucie pełnego zrozumienia (to trochę tak jak z umową bankową). Zwróć uwagę na takie elementy jak:

 • czy w ogóle jest system prowizyjny. Jeżeli nie ma, w jaki inny sposób firma wynagradza pracę rekrutera (benefity, vouchery, karty)
 • czy jest on zrozumiały
 • czy jest on zapisany w regulaminie
 • jakie są zasady otrzymania prowizji
 • czy istnieją jakieś warunki gwarancji (czy będziesz zmuszona oddać prowizję jeżeli coś się stanie)

Dużo osób pyta o wysokość premii. Nie poruszam tego obszaru, ponieważ jest on indywidualny. W kontekście sprawdzenia firmy dużo ważniejsze są zasady jej przyznawania oraz stopień przejęcia ryzyka przez pracodawcę na siebie. Premie regulaminowe są korzystniejsze dla pracownika, ponieważ ma on prawo walczyć o nie w sądzie. Uznaniowe z kolei – są w indywidualnej gestii firmy (jak szef da, to będzie :)). Większość spotykanych na rynku systemów premiowych jest uznaniowa, dlatego zapytaj czy mają charakter obiektywny (konkretne warunki do spełnienia). Ważne też są ewentualne gwarancje. Powinno interesować Cię: 

 • moment przyznania premii (im szybciej, tym korzystniej dla Ciebie) oraz 
 • co się dzieje z Twoją prowizją jeżeli kandydat zrezygnuje z pracy albo nie przejdzie okresu próbnego (niektóre firmy każą sobie zwracać premię w tym przypadku).  

Najważniejsza zasada to prostota. Jeżeli w 5 minut nie zrozumiesz za co i kiedy możesz otrzymać premię, daj sobie spokój. Prawdopodobnie taki system wymyślony jest celowo tak, żeby prowizji nigdy nie wypłacić (mnóstwo wyjątków i dodatkowe warunki). W końcu nasz biznes jest bardzo prosty: znajdujesz człowieka do pracy a on lub ona się stawia pierwszego dnia (ewentualnie zalicza okres próbny). Nie ma tu większej filozofii i nie widzę potrzeby zbędnego komplikowania systemów premiowych.

 1. Opinie pracowników w SocialMedia

Przed podjęciem decyzji warto poznać opinie innych pracowników danej firmy. Kieruj się zasadą: anonimowe opinie są g**** warte. Wiarygodne opinie możesz zdobyć między innymi:

 • Pytając swoich znajomych, lub znajomych znajomych, którzy tam obecnie pracują
 • Wyszukując (LinkedIn, Facebook) byłych pracowników tej firmy
 • Analizując strukturę zatrudnienia w ostatnim okresie w danej firmie
 • Przeszukując oficjalne strony i profile firmy w internecie (te opinie są najczęściej administrowane przez marketing ale i tak warto się z nimi zapoznać)

Idealnie jeżeli masz znajomych wśród pracowników przyszłego pracodawcy i możesz ich zapytać o opinię. Jeżeli nie masz takiego komfortu, zrób search o danej firmie i poznaj jej strukturę. Czasami bardzo ciekawe wnioski możesz wyciągnąć z samej analizy profili. Zwróć uwagę na: 

 • ilość pracujących osób
 • jak często zmieniają one swoją pracę
 • czy zmiany w zespole następują powoli czy skokowo (zespół wymienia się w całości). 

Oczywiście znajdź interesujący Cię dział (najczęściej będzie to HR lub Delivery) i lokalizację. Nie powinnaś mieć z tym trudności ponieważ rekruterzy są niemal zawsze obecni w Social Mediach.

Już za tydzień omówię 3 kolejne punkty, czyli napiszę jak i co sprawdzać w kontekście: 1) rozmowy z przyszłym szefem, 2) dostępnych narzędzi oraz 3) wypłacalności firmy. Zapraszam!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *